W Polsce znajduje się ponad 30 portów morskich. Niektóre z nich takie jak te w Gdańsku, Gdyni czy Szczecinie stanowią potęgę gospodarczą i odgrywają główne role na całym Morzu Bałtyckim.
Szczególnym klimatem charakteryzują się jednak niewielkie porty morskie w małych miasteczkach polskiego wybrzeża.
Port morski Krynica Morska
Port ten położony jest nad Zalewem Wiślanym i składa się z dwóch części: rybackiej i pasażersko-jachtowej. Krynica Morska jeszcze do niedawna nosiła nazwę Łysicy. Wtedy też, w 1957 roku, określono granice portu.
Krynica Morska to miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest latarnia morska. Pierwsza latarnia powstałą w 1895 roku. Została jednak zniszczona w czasie wojny. Po wojnie została jednak wybudowana nowa, prawie 27-metrowa latarnia morska.
Tutaj więcej informacji o tym dlaczego warto odwiedzić port w Krynicy Morskiej.
Port morski Darłowo
Darłowo położone jest w województwie zachodniopomorskim, a prawa miejskie uzyskało już w 1271 roku. Miasto leży nad ujściem rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego. Łączna długość nabrzeży portu w Darłowie ma ponad 3 kilometry. Jest to port nie tylko rybacki, lecz także handlowy i turystyczny. To właśnie stąd wypływają statki turystyczne na duńską wyspę Bornholm. W Darłowie mieści się latarnia morska o wysokości 22 metrów.
Port morski Ustka
Port morski w Ustce charakteryzuje się bardzo bogatą i daleko sięgającą historią. Jego początki sięgają XIV wieku. Do roku 1831 port był własnością prywatną. Po tej dacie, gdy port przeszedł na własność państwa, następowały liczne rozbudowy.
Polegały one na pogłębieniu oraz rozbudowie falochronów. W 1871 roku w porcie morskim w Ustce wybudowano latarnię morską. W pierwszym okresie zasilana była ona naftą. W latach 70. ubiegłego wieku pojawiały się plany dalszej rozbudowy portu, co miało wynikać z chęci stworzenia w Ustce stoczni.